Size yardıma hazırız : 0 312 812 00 12

Blog

20 Ağustos 2016

Ruhsal Hastalık ve Madde Kullanımı

Hangisi önce geliyor: Madde kullanımı mı, yoksa ruhsal bir sorun mu?

 

Ruh sağlığı sorunları olan kişilerde bağımlılık sık görülen diğer bir sorundur.

 

  • Depresyon ya da kaygı belirtileri olan kişiler kendi kendilerini “yatıştırmak” için alkol ya da madde kullanırlar. Ancak madde kullanımının da kendi yan etkileri vardır ve başlangıçta yatıştırıyor gibi görünen belirtileri zamanla daha da kötüleştirir.
  • Alkol ya da madde bağımlılıkları, ruhsal hastalıkların ortaya çıkma olasılığını artırabilirler. Ruhsal hastalıklar, kalıtımsal, çevresel ve başka birçok etkenin birbirleriyle karmaşık bir biçimde etkileşmeleriyle ortaya çıkarlar. Kişinin, ruhsal bir hastalık geçirmeye yatkınlığı varsa, alkol ya da madde kullanımı bu yatkınlığı daha da artırır.
  • Alkol ya da madde kullanımı yaşanan ruhsal sorunun belirtilerini daha da kötüleştirir. Madde kullanımı ruhsal hastalığın belirtileri keskin bir biçimde artırmakla kalmaz, yeni birtakım belirtilerin çıkmasına da neden olabilir. Öte yandan alkol, uyuşturucu ve uyarıcı maddeler depresyon ilaçları, kaygı giderici ilaçlar ve duygudurum dengeleyicileri ile etkileşirler ve onların etki göstermelerini engellerler.
Makaleler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir